O nas | Kontakt

Ból kręgosłupa - skąd się bierze, jak leczyć i zapobiegać

Ból kręgosłupa

Gabinet terapii kręgosłupa
ul. Syrokomli 10, Warszawa

Czynny:
poniedziałek-piątek 1100-1900
co druga sobota 1000-1800

Zapisy:
tel. 022 353 56 57
lub 0 664 733 014

Cennik zabiegów

Bóle pleców mogą mieć bardzo różne przyczyny. Przed przystąpieniem do terapii należy je dokładnie rozpoznać, jako że błędnie dobrana terapia może przynieść więcej szkód niż korzyści.

Bóle pleców bardzo często związane są z kręgosłupem. Jedną z najczęstszych przyczyn bólu jest uszkodzenie mięśni, ścięgien lub krążków międzykręgowych, do którego dochodzi pod wpływem zbyt dużego obciążenia. Kręgosłup to wyrafinowana konstrukcja, ułatwiająca nam utrzymanie pozycji wyprostowanej, dzięki sile mięśni i mechanicznym właściwościom kości. Każda tego typu konstrukcja ma ograniczoną wytrzymałość mechaniczną - nie inaczej jest z kręgosłupem. Nieprawidłowo wykonana próba dźwignięcia zbyt dużego ciężaru, gwałtowny ruch bądź uderzenie, mogą spowodować jego uszkodzenie. Również niewielkie, ale długo trwające niekorzystne obciążenia kręgosłupa mogą owocować "zmęczeniem materiału" i bólem.

Drugą częstą przyczyną bólu są uszkodzenia wynikające z wad wrodzonych lub degeneracji kręgosłupa związanej z wiekiem. Są to na przykład tzw. wypadnięcie dysku (dyskopatia) - czyli przemieszczenie się jednego z elastycznych krążków umieszczonych między kręgami, albo kręgozmyk - czyli przemieszczenie kręgów względem siebie. W tych przypadkach ból związany jest zwykle nie tylko z uszkodzeniem mechanicznym, ale także z uciskiem rdzenia pacierzowego.

Trzecią istotną grupą źródeł bólu są schorzenia neurologiczne, takie jak zapalenia nerwów (rwa kulszowa).

Warto w tym miejscu zwróćić uwagę na fakt, że wcale nierzadko zdarza się, że ból pleców jest tylko sygnałem, wskazującym na schorzenie nie mające z kręgosłupem żadnego związku. Dlatego tak ważne jest skorzystanie z pomocy lekarza, który prawidłowo zdiagnozuje problem.

www.terapia-kregoslupa.waw.pl